تاریخ : پنج شنبه, ۱۲ تیر , ۱۳۹۹ 12 ذو القعدة 1441 Thursday, 2 July , 2020
1
مصاحبه با رتبه اول آزمون وکالت به مناسبت روز «وکیل مدافع»:

بررسی سیاست های کلی خانواده در مصاحبه با دکتر حکمت نیا«۲»

  • کد خبر : 2579
  • 06 خرداد 1399 - 20:03
بررسی سیاست های کلی خانواده در مصاحبه با دکتر حکمت نیا«۲»

به مناسبت هفتم اسفندماه روز «وکیل مدافع» با محمدصادق فتحی دانش‌آموخته ممتاز دانشگاه اصفهان و رتبه اول آزمون وکالت سال ۱۳۹۵۵ کانون وکلای دادگستری اصفهان به گفتگویی صمیمی نشستیم تا از نحوه دست‌یابی وی به این جایگاه اطلاعاتی ارائه نماییم.

گروه علمی کافه حقوق: به مناسبت هفتم اسفندماه روز «وکیل مدافع» با محمدصادق فتحی دانش‌آموخته ممتاز دانشگاه اصفهان و رتبه اول آزمون وکالت سال ۱۳۹۵۵ کانون وکلای دادگستری اصفهان به گفتگویی صمیمی نشستیم تا از نحوه دست‌یابی وی به این جایگاه اطلاعاتی ارائه نماییم.

کافه حقوق: گرایش شما به رشته حقوق از ابتدا مشخص شده بود یا سایر رشته ها را هم در نظر داشتید؟

فتحی: سلام. پزشکی، روانشناسی، مشاوره، فلسفه و حقوق رشته‌های موردعلاقه من برای رفتن به دانشگاه بود، ولی به‌هرحال سنگینی علاقه به رشته حقوق و حرفه شریف وکالت کاری کرد که در دبیرستان به سمت رشته ادبیات و علوم انسانی رفتم و پس از شکستن سد کنکور در سال ۱۳۹۱ وارد دانشکده حقوق دانشگاه اصفهان شدم.

کافه حقوق: آیا اشتیاق شما با ورود به دانشگاه به این رشته کم شد یا نه؟!

فتحی: البته که بیشتر شد، در طول دوران تحصیل در دانشگاه همواره تلاشم بر این بود مطالب را باعلاقه و تمرکز بخوانم و آن‌ها را به‌صورت عمیق فرابگیرم، به‌ویژه دروس سختی همچون حقوق تجارت، حقوق مدنی و اصول فقه که خدا را شکر اکثر این درس‌ها را با کسب نمره‌های بالا پشت سر گذاشتم.

کافه حقوق: تأثیر استادان این رشته بر روی شما چگونه بود؟

فتحی: بنده نزد استادان بزرگواری همچون دکتر حسن پوربافرانی، دکتر علیرضا یزدانیان، دکتر حسن عالی پور، دکتر محمد مهدی الشریف، دکتر ابراهیم رهبری، دکتر قائم فرد و… الفبای حقوق را آموختم که این مسئله کمک شایانی در قدرت فهم و استدلال مطالب حقوقی به من داد و افتخاری بزرگی نصیبم شد که از وجود چنین استادان بزرگواری بهره‌مند شدم.

کافه حقوق: از این مسائل بگذریم، شما رتبه یک آزمون وکالت سال ۹۵ شده‌اید، در خصوص آماده شدن برای این آزمون توضیح دهید.

فتحی: برای موفقیت در آزمون وکالت باید به‌دوراز هرگونه رخوت و کوتاهی باشیم لذا مطالعه مستمر و مفهومی بسیار حائز اهمیت است.

دانشجو، داوطلب یا علاقه‌مندان باید بدانند پیشرفت در این رشته بیشتر به تسلط بر مفاهیم حقوقی و میزان علاقه‌مندی او به دروس رشته حقوق و پیگیری او نسبت به مطالب جدید، استدلال‌ها و … بستگی دارد.

داوطلب باید تلاش کند و طالب واقعی موفقیت و فهم مباحث حقوقی باشد، حقوق را به خاطر خود حقوق بخواند و درک کند، نه صرفاً به خاطر موفقیت در آزمون‌های مختلف، چراکه وقتی دانشجو به این مسئله دست پیدا کند به‌طور طبیعی موفق در هر آزمونی خواهد بود.

کافه حقوق: با صراحت از شما می‌پرسم! آیا شده که بعد از کسب موفقیت در آزمون با شما تماس گرفته شود و بگویند در مصاحبه‌ها خودت را از فراگیران آموزشگاه یا انتشارات ما معرفی کن و فلان مقدار وجه را دریافت کن؟ البته اگر تمایل دارید پاسخ دهید.

فتحی: بله متأسفانه کمی پس از اعلام نتایج در این خصوص پیشنهاد‌های قابل‌توجهی به بنده شد که حتی مبلغ آن بالغ‌بر ۲۰۰ میلیون ریال بود، ولی بنده به دلیل اینکه می‌دانستم قبول این پیشنهاد چه تبعات سنگینی را خواهد داشت و عزیزان بسیار زیادی را در آینده اغفال خدمات بی‌ارزش آن موسسه خواهد کرد با قاطعیت آن پیشنهادها را رد کردم و بسیار خوشحالم که شرمنده خدای خودم نشدم.

البته قصد بنده از بیان این مطلب خدای‌ناکرده ریاکاری نیست و قبل از من هم دوستان زیادی بوده‌اند که در چنین موقعیت‌هایی قرارگرفته‌اند و با رد این‌چنین پیشنهاد‌هایی باافتخار استقلال خود را حفظ کرده‌اند بلکه این مطلب را بیان کردم که به داوطلبان عزیز گوشزد کنم که فریب ظواهر بعضی از تبلیغات پوچ را نخورند و در انتخاب‌های خود دقت کافی را داشته باشند و برای جلوگیری از سوءاستفاده یا سوءبرداشت‌های آتی بنده رسماً اعلام می‌کنم که در خصوص خدمات آموزشی مؤسسات موجود فقط از آزمون‌های آزمایشی نمایندگی اصفهان موسسه چتر دانش، کتاب قانون یار مجازات اسلامی و کتب تست تجارت آقای قربانی و تست اصول فقه جناب آقای بنی‌صدر از انتشارات آن موسسه استفاده کرده‌ام.

کافه حقوق:آیا برای موفقیت از خدمات مشاوره‌ای هم استفاده کرده‌اید؟ ضمناً شنیده‌ایم در نشریه‌ای هم کار می‌کنید، آیا این موضوع درست است؟

فتحی: همان‌طور که گفتم در دانشگاه تحصیل را به‌صورت جدی پیگیر بودم، همین‌طور در کنار آن مطالعات و پژوهش‌های کاربردی مستقلی نیز انجام می‌دادم.

در پاسخ سؤال دوم شما باید بگویم درست شنیده‌اید، بنده مدیرمسئول نشریه علمی حقوقی رسا هستم، با انجام مصاحبه‌ها و فعالیت‌های مطبوعاتی در این نشریه توانستم تجربیات گران‌بهایی را ازنقطه‌نظرهای رتبه‌های برتر آزمون‌های مختلف حقوقی دریافت کنم.

شکر خدا با مجموع این فعالیت‌ها بی‌نیاز از مشاوران آزمون وکالت شدم.

کافه حقوق: مگر مشاوران آزمون وکالت چه مشکلی دارند؟

فتحی: در حال حاضر شاهد هستیم عده‌ای افراد سودجو بدون اینکه دارای مدارج علمی معتبر و یا تجارب آزمونی موفق باشند (با عنوان مشاور)، ادعاهای مبالغه‌آمیزی از خود بیان می‌کنند، البته این افراد مسلط به فن بیان قوی و ادبیاتی خاص هستند که مشتریانی را برای خود به تور می‌زنند، ولی فعلاً نمی‌خواهم در این مسئله بیشتر توضیح بدهم و در این خصوص بعدها مطالبی را مطرح خواهم کرد.

کافه حقوق: برای آمادگی آزمون وکالت چقدر مطالعه داشتید؟

فتحی: با هدف‌گذاری رتبه یک شدن و تنظیم برنامه‌ای منسجم، سیر مطالعاتی خودم را از اواخر بهمن سال گذشته شروع کردم، ناگفته نماند شروع کردن ابتدایی مطالعه به‌هرحال یک‌کم سخت بود و امروز و فرداهایی هم انجام می‌گرفت ولی به‌هرحال پس از شروع مطالعه رتبه‌های خوبی را در آزمون‌های آزمایشی کسب ‌کردم و باعلاقه زیادی که به درس‌های حقوق خصوصی داشتم، مطالعه در ادامه مسیر دیگر سختی‌های اولیه را برایم نداشت.

در ماه‌های ابتدایی روزانه حدود هشت ساعت مطالعه مفید داشتم، بعد از اردیبهشت‌ماه سال جاری تا روز آزمون به‌تدریج ساعت‌های مطالعه را به‌روزی ۱۲ ساعت مفید نیز افزایش دادم، ضمن اینکه این مطالعه‌ها هم در خانه و هم در کتابخانه انجام می‌گرفت، البته توصیه بنده خواندن در کتابخانه است ولی باز بستگی به شرایط افراد دارد.

کافه حقوق: توصیه‌ای برای داوطلبان دیگر دارید؟

فتحی: خودم را کوچک‌تر از این می دانم که به دیگران توصیه داشته باشم ولی به‌عنوان برادری کوچک‌تر از داوطلبان و دانشجویان می‌خواهم که در انتخاب منابع و مطالعات خود دقت نظر داشته باشند، وقت خود را در خواندن کتاب‌های متفرقه هدر ندهند و به کتب مرجع استادان برجسته حقوق مراجعه کنند.

تلف کردن و هدر دادن وقت بدترین دشمن طالب‌های واقعی علم و حقیقت است، متأسفانه بعضی کتاب‌ها حتی شایسته (ورق زدن) هم نیستند!

کافه حقوق: با توجه به صحبت‌هایی که داشتید، می‌توانید منابعی که خودتان از آن بهره برده‌اید را برای افرادی که علاقه‌مند هستند، عنوان کنید؟

فتحی: بله. باکمال میل. در خصوص حقوق مدنی کتاب‌های قانون مدنی، کتاب حقوق مدنی ۳(حقوق تعهدات) و کتاب سقوط تعهدات استاد فقید و مجتهد فرزانه جناب مرحوم سید مهدی شهیدی، کتاب ارزشمند قانون مدنی در نظم کنونی و قسمتی از کتب عقود معین ۱، درس‌هایی از عقود معین ۱ و ۲ و اعمال حقوقی مرحوم جناب دکتر امیر ناصر کاتوزیان، کتاب قلمرو مسئولیت مدنی استاد بزرگوار دکتر علیرضا یزدانیان، کتاب تست حقوق مدنی جناب دکتر محمدحسین شهبازی که البته تست‌های این کتاب نیز متأسفانه حدوداً تا سال ۹۰ یا حداکثر ۹۱ است و جزوات دوران تحصیلی دانشگاهی خودم استفاده بردم.

در زمینه آیین دادرسی مدنی کتاب‌های قانون آیین دادرسی مدنی، کتاب دوجلدی آیین دادرسی مدنی در نظم تطبیقی، قسمت‌هایی از سه جلد کتاب آیین دادرسی مدنی ((دوره پیشرفته)) دکتر عبدالله شمس، استفاده از جزوه‌های دوران تحصیلی دانشگاهی و کتاب تست آیین دادرسی مدنی را مطالعه داشتم.

در خصوص حقوق تجارت جزوه‌های دوران تحصیلی دانشگاهی خودم، کتاب‌های قانون تجارت، قسمت‌هایی مختصر از کتاب قانون تجارت در نظم حقوقی کنونی دکتر محمد دمرچیلی و کتاب ارزشمند تست حقوق تجارت دکتر مجید قربانی، قسمت‌هایی از کتب حقوق تجارت دکتر ربیعا اسکینی، مجلدات اسناد تجاری، شرکت‌ها و ورشکستگی.

در زمینه اصول استنباط حقوق اسلامی، کتب مبانی اصول استنباط حقوق اسلامی مرحوم دکتر ابوالحسن محمدی، قسمتی‌هایی از کتاب اصول فقه کاربردی دکتر سعید شریعتی و جزوه ای از مباحث اصول فقه، کتاب تست اصول فقه آقای سید علی بنی‌صدر، کتاب تست اصول فقه ابوالفضل باقری راد و در خصوص حقوق جزای عمومی و اختصاصی کتاب‌های قانون مجازات اسلامی، قسمت‌هایی مختصر از کتاب جرائم علیه اموال و مالکیت دکتر حسین میر محمد صادقی، جزوات دوران تحصیلی دانشگاهی خودم و کتاب تست ساده ساز حقوق جزای عمومی و اختصاصی جناب نور محمد صبری.

درنهایت برای اشرافیت در موضوع آیین دادرسی کیفری کتاب‌های قانون آیین دادرسی کیفری و کتاب نکته‌ها در قانون آیین دادرسی کیفری دکتر علی خالقی را مطالعه کردم.

کافه حقوق: سخن پایانی

فتحی: به‌صراحت می‌گویم که با توکل به خدا، حمایت ارزشمند خانواده گرامی خود، مطالعه کتاب‌های یادشده و تلاش مجدانه توانستم به موفقیت برسم و باید دانست که موفقیت شانسی و اتفاقی به دست نمی‌آید.

کافه حقوق: از شما بابت فرصتی که در اختیار بنده قراردادید تشکر می‌کنم و امیدوارم که خداوند متعال یار و یاور شما باشد.

لینک کوتاه : http://www.onlaw.ir/?p=2579

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.